Relacja z pasowania Pierwszaków

2011-10-23 07:58

Pasowanie uczniów klas pierwszych

 

Być pilnymi i wzorowymi uczniami,

Dobrymi kolegami, swym zachowaniem

I nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom …

Ślubujemy!”

 

Takie słowa przysięgi zabrzmiały 19 października w Szkole Podstawowej nr 9, podczas uroczystości „Pasowania na ucznia klasy pierwszej”. Odbył się wielki turniej wiedzy, umiejętności i zręczności. Wszyscy byli przejęci i starali się wypaść jak najlepiej.

 

Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości niemalże od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób, by w październikowe popołudnie zdać swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami i dziadkami. Zanim to jednak nastąpiło musiały wykazać się przed publicznością nie lada umiejętnościami. Dzieci deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki, odpowiadały na trudne pytania.

 

W odświętnych strojach, w czerwonych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, wiedza na temat Polski, myślenie logiczne przy rozwiązywaniu zagadek, znajomość magicznych słów to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

 

Po zakończonej części artystycznej, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pan wicedyrektor dokonał aktu Pasowania na ucznia.

 

Uczniowie klas czwartych (Klaudia, Dominika, Wiktoria, Samuel i Bartek) także brali udział w całej ceremonii Pasowania. Z dużym zaangażowaniem i cierpliwością wytłumaczyli swoim młodszym kolegom i koleżankom, że „… Pasowanie wcale nie znaczy lanie. Dziś złożycie uroczyste ślubowanie i każdy pierwszak prawdziwym uczniem się stanie!”. Na zakończenie złożyli również życzenia pierwszoklasistom, którzy zostali przyjęci do grona Szkoły Podstawowej nr 9 w Jastrzębiu – Zdroju.

Uwieńczeniem całej uroczystości było piękne zaśpiewanie przez ucznia klasy IV B – Piotrka Wdowczyka – piosenki Skaldów „Życzenia z całego serca”.

 

Każdy uczeń otrzymał od pani dyrektor dyplom i słodki upominek.

 

Z pewnością dzień ten na długo zapisze się w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły, którym życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

 

Bogusława Kulawiak