Pokaz Ptaków Drapieżnych

2012-10-27 19:46

Dnia 8 października uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w fascynującej, żywej lekcji przyrody, która opowiadała o życiu ptaków drapieżnych.

W przyrodzie określenie „drapieżnik” oznacza, że jeden organizm zjada drugi, nawet sikorka bogatka zjadająca owady jest drapieżnikiem. Jednakże określenie „ptaki drapieżne”, zwyczajowo przypisane jest sępom, orłom, sokołom, które polują w ciągu dnia oraz sowom aktywnym nocą. Te dwie grupy nie są ze sobą blisko spokrewnione, ale ze względu na podobny sposób zdobywania pożywienia wykształciły podobne przystosowania do drapieżnictwa tj. haczykowaty dziób do rozszarpywania ciał, mocne szpony do chwytania i zabijania ofiar. Jednakże różnią się znacznie rozmiarami, zwinnością i zachowaniem.

Panowie prowadzący prezentację omówili szczegółowo środowisko życia i potrzeby pokarmowe ponad 30 pięknych okazów ptaków drapieżnych. Po tej części uczniowie mieli okazję wykazania się wiedzą na temat tych organizmów i wygrania ciekawych nagród. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz sposobów lotu oraz polowania poszczególnych drapieżników.

 

Barbara Zawadzka